Bayern Munchen - Fiorentina 2-1 (18.02.2010)

Fiorentina a pierdut aseară cu 2-1 pe terenul lui Bayern, în manşa întâi a optimilor Ligii, dar al doilea gol primit a venit în urma unei mari greşeli de arbitraj.
    După rezultatele cenuşii din Serie A, Fiorentina părea o victimă sigură pe "Allianz Arena". Însă tocmai când erau priviţi cu compătimire, toscanii s-au trezit şi au făcut un meci absolut şocant pentru marele favorit bavarez. Bayern a marcat când nimeni nu mai credea că la pauză nu va fi 0-0, o fază ciudată în care arbitrul Ovrebo a ales varianta punctului cu var în locul unui avantaj care însemnase deja gol.
       Fiorentina a profitat însă repede, după pauză, de anestezia apărării germane şi a egalat prin Kroldrup. Şi ar fi putut pleca de la Munchen cu un fantastic 1-1, dacă brigada norvegiană nu ar fi viciat rezultatul final, în minutul 89, când gazdele au marcat prin Klose dintr-un ofsaid care se vedea din avion!